Strzyżenie i Fryzjer dla psów Gliwice – happy dog Zabrze
No Data

Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Post by relatedRelated post

Strata bliskiej osoby, czy to w wyniku jej śmierci czy odejścia – np. rozwodu rodziców, wyjazdu na stałe za granicę – zawsze wiąże się z przeżywaniem ogromnych emocji. Im są one większe, tym trudniej sobie z nimi poradzić, zwłaszcza gdy w grę wchodzi poradzenie sobie ze śmiercią kogoś, na kim nam zależało i bez kogo zwyczajnie nie wyobrażamy sobie życia. Często pomocą w tym względzie okazuje się wsparcie ze strony rodziny lub wizyta u psychologa, który najlepiej poradzi nam, co mamy zrobić lub jak sobie dać z tym wszystkim radę.
Kto głównie korzysta z pomocy

Z pomocy lekarzy takich jak psycholog korzystają przede wszystkim ludzie młodzi, których psychika nadal się kształtuje i którzy najczęściej mają problemy z pogodzeniem się z rzeczywistością. Po porady w takich sytuacjach częściej sięgają mieszkańcy większych miast takich jak Wrocław. Psycholog jest dla nich osobą bardziej neutralną, nie oceniającą ani szufladkującą w żaden sposób. Porady specjalisty często zasięgają osoby po stracie swojego partnera albo dziecka (w wyniku na przykład nieszczęśliwego wypadku czy poronienia). W tej ostatniej sytuacji sprawa jest o tyle delikatna, że chodzi nie tylko o przywrócenie psychicznej równowagi matce, która najbardziej przeżywa taką stratę. Bardzo często matki obwiniają w takich przypadkach same siebie o stratę dziecka i jedynie psychoterapeuta jest w stanie pokazać im, że takie rozumowanie nie ma absolutnie żadnego sensu i logicznego fundamentu. Podstawową formą terapii mającej na celu poradzenie sobie z utratą kogoś bliskiego nie jest jednak kuracja farmakologiczna polegająca na zażywaniu leków wyciszających czy ułatwiających zasypianie, ale szczera rozmowa, która uwalnia emocje i pozwala sobie z nimi łatwiej radzić.
Kilka rad mogących lepiej pomóc przeżyć stratę:

Zmierz się ze stratą.
Podziel się swoimi uczuciami z innymi.
Zignoruj ludzi którzy dają niezbyt pomocne rady takie jak „nie rozklejaj się”, „ja sobie szybko poradziłam w podobnej sytuacji”, „pogódź się z tym”.
Pozwól aby ból się uzewnętrznił.
Staraj się pamiętać od dobrych czasach.
Spróbuj rozproszyć swoją uwagę i skoncentrować się na innych rzeczach.
Znajdź ukojenie w przyjemnych dniach.
Pozwól, żeby czas zaleczył rany.

Ciekawe wpisy o zdrowiu oraz medycynie:

Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About